Typ: | Hrad, zámek, tvrz |
Adresa: | Krupka okres Teplice Ústecký kraj Česko |
GPS: | 50.6852936N, 13.8553503E |
K ochraně cínových dolů, města a významné obchodní stezky do Saska, byl na počátku 14. století vybudován hrad. První písemný doklad o hradu i o městě je z roku 1330, kdy je darem od krále Jana Lucemburského obdržel míšeňský šlechtic Těma z Koldic, králův věrný druh na dobrodružných výpravách po Evropě. Z dalších významnějších majitelů hradu Krupka je možno uvést nejvyššího kancléře Albrechta z Kolovrat. Když v roce 1510 zemřel, byl pochován v bohosudovském kostele, který založil. Dále pak nejvyššího mincmistra Bernarda z Valdštejna, který se jako odborník zajímal hlavně o těžbu cínu.
V 16. století se panství ocitlo v hospodářské tísni a bylo postupně rozprodáváno. Majitelé se střídali a často ani na pustnoucím hradě nebydleli. Roku 1576 se stal vlastníkem Krupky císař Rudolf II. a po něm jeho bratr Matyáš, který hrad i s panstvím daroval Adamovi ze Šternberka. Tento čin vzbudil nevoli měšťanů, kteří usilovali o to, aby se Krupka stala královským městem. Období třicetileté války hrad změnilo v ruinu.
Šternberkové nechali v letech 1695 až 1697 na nádvoří postavit novou budovu pro panský horní úřad. Ta byla později, v 19. století, přestavěna na romantickou restauraci. Roku 1710 koupil krupské panství hrabě František Karel Clary-Aldringen, jehož rod je držel až do roku 1918.
Hrad se postupně rozpadal, ale jeho zříceniny se v 19. století staly oblíbeným cílem výletů lázeňských hostů z nedalekých Teplic. Snad právě oni dali hradu jméno Rosenburg, a to podle stovek růžových keřů rostoucích v panské zahradě a na přilehlých stráních. Mezi nejznámější návštěvníky hradu patřil i slavný německý básník Johann Wolfgang Goethe. Na jeho památku byl v roce 1926 místním muzejním spolkem odhalen na hradě pomník.
Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.
Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!