Zřícenina hradu Krupka

Zřícenina hradu Krupka
Typ: Hrad, zámek, tvrz
   
Adresa: Krupka
okres Teplice
Ústecký kraj
Česká republika
 
GPS: 50° 41' 7.06'' severní šířky
13° 51' 19.26'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

K ochraně cínových dolů, města a významné obchodní stezky do Saska, byl na počátku 14. století vybudován hrad. První písemný doklad o hradu i o městě je z roku 1330, kdy je darem od krále Jana Lucemburského obdržel míšeňský šlechtic Těma z Koldic, králův věrný druh na dobrodružných výpravách po Evropě. Z dalších významnějších majitelů hradu Krupka je možno uvést nejvyššího kancléře Albrechta z Kolovrat. Když v roce 1510 zemřel, byl pochován v bohosudovském kostele, který založil. Dále pak nejvyššího mincmistra Bernarda z Valdštejna, který se jako odborník zajímal hlavně o těžbu cínu.

V 16. století se panství ocitlo v hospodářské tísni a bylo postupně rozprodáváno. Majitelé se střídali a často ani na pustnoucím hradě nebydleli. Roku 1576 se stal vlastníkem Krupky císař Rudolf II. a  po něm jeho bratr Matyáš, který hrad i s panstvím daroval Adamovi ze Šternberka. Tento čin vzbudil nevoli měšťanů, kteří usilovali o to, aby se Krupka stala královským městem. Období třicetileté války hrad změnilo v ruinu.

Šternberkové nechali v letech 1695 až 1697 na nádvoří postavit novou budovu pro panský horní úřad. Ta byla později, v 19. století, přestavěna na romantickou restauraci. Roku 1710 koupil krupské panství hrabě František Karel Clary-Aldringen, jehož rod  je držel až do roku 1918.

Hrad se postupně rozpadal, ale jeho zříceniny se v 19. století staly oblíbeným cílem výletů lázeňských hostů z nedalekých Teplic. Snad právě oni dali hradu jméno Rosenburg, a to podle stovek růžových keřů rostoucích v panské zahradě a na přilehlých stráních. Mezi nejznámější návštěvníky hradu patřil i slavný německý básník Johann Wolfgang Goethe. Na jeho památku byl v roce 1926 místním muzejním spolkem odhalen na hradě pomník.

Fotogalerie

Zřícenina hradu Krupka

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

morlors@... - motorkář, který navštívil Zřícenina hradu Krupkamorlors@...
kindlmilan@... - motorkář, který navštívil Zřícenina hradu Krupkakindlmilan@...
T2-tessi-T2@... - motorkář, který navštívil Zřícenina hradu KrupkaT2-tessi-T2@...
monika777@... - motorkář, který navštívil Zřícenina hradu Krupkamonika777@...
+13

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!