☰   Menu
1 / 2
Zřícenina hradu Starý rybník
Zřícenina hradu Starý rybník

Jedna z nejfotogeničtějších (i díky sousedním rybníkům) a přitom poměrně málo známých hradních zřícenin u nás, ve stejnojmenné obci nedaleko Skalné. Hrad byl postaven na skalnatém hřbetu mezi dvěma rybníky, prvně se připomíná roku 1364, vznikl však zřejmě dříve. Jeho podobu ovlivnila renesanční přestavba a po ztrátě rezidenční funkce další úpravy související s hospodářským využitím. V roce 1792 vyhořel po zásahu bleskem a změnil se ve zříceninu, novým panským sídlem se stal (dnes rovněž zpustlý) empírový zámek v sousedství. Roku 2013 došlo k sesutí zdiva v jihovýchodní části hradu. Zřícenina je v soukromém majetku.

K hradu dříve vedla červená turistická cesta (v obci se stále nacházejí matoucí směrové tabule ke zřícenině, bez informace o aktuálním stavu), cesta ale byla majitelem uzavřena. Jediný možný přístup do blízkosti zříceniny je od jihu mezi Čistým (velkým) a Novým (menším) rybníkem, lze projít podél kteréhokoli z nich a od obou rybníků jsou na hrad krásné výhledy. Ppozemek se zříceninou hradu je bohužel oplocen.Praktické informace

Skalná - Starý Rybník
okres Cheb
Karlovarský kraj
Česko
Cíl se nachází ve vzdálenosti kratší než 250 metrů od zákazu vjezdu.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Hrad Česko

Tento tip na výlet již navštívilo

6
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.