☰   Menu
1 / 2
Akvadukt Pont du Gard - Francie
Akvadukt Pont du Gard - Francie

Pont du Gard, neboli most přes řeku Gard je jedním z největších zázraků starověkých Římanů a nejznámějších symbolů Provence. Ohromné dílo bylo vytvořeno bez jediné lžíce malty a jeho přesnost musela být doslova na milimetry.

Postaven byl kolem roku 19 před naším letopočtem aby zásoboval nedaleké římské město Nimes čerstvou vodou. Protože prameny u tohoto města nestačily, rozhodli se Římané vybudovat 50 kilometrů dlouhý kanál od pramene řeky Eure. Výškový rozdíl je na 50 kilometrech kanálu 15 metrů. To vychází na 0,3 milimetru na metr, což je méně než u jiných římských akvaduktů. I přes tento drobný sklon denně dostal do města Nimes 20 000 metrů krychlových vody. Mimo tohoto mostu musely být tvořeny i příkopy, menší mosty a dokonce i tunely.

Samotný most je tvořen ze tří pater. Aby bylo odlehčeno obloukům, pilíře dolních dvou pater jsou přesně nad sebou. V nejvyšším podlaží je umístěn vodní kanál, který je 1,2 metrů široký a 1,8 metrů vysoký. Kvádry v nejvyšším patře musely být ošetřeny speciální voděodolnou omítkou. První patro se už historicky využívá pro přesun přes tok řeky Gard suchou nohou. Celková výška mostu je 49 metrů. Je tak nejvyšším mostem, který Římané kdy postavili.

Asi nejslavnějším obdivovatelem mostu byl i samotný Napoleon, který nařídil jeho rekonstrukci. Turistickou atrakcí se začal stávat už v 18. století, kdy ho jezdili obdivovat především aristokrati. Na seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán již roku 1985. A dnes se na Pont du Gard můžete podívat i vy. Na první a nejvyšší patro je možné dokonce i vstoupit. Velmi kouzelné je se zde vykoupat v řece Gard. Ta sice je poměrně studená, o to však intenzivnější zážitek to je.Praktické informace

Vers-Pont-du-Gard
Francie
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Zajímavá stavba Most Francie

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.