Evangelický kostel Hronsek

Evangelický kostel Hronsek - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Kostel, kaple, chrám, hřbitov
   
Adresa: Augusta Horislava Krčméryho
97631 Hronsek
okres Banská Bystrica
Banskobystrický kraj
Slovensko
 
GPS: 48.648985N, 19.1548086E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Dřevěná sakrální architektura je skvostem slovenské lidové tvorby. Zvláštností je, že objekty jsou postaveny výhradně ze dřeva a při jejich stavbě nemohl být použit ani jeden hřebík. Vyznačují se originalitou a jedinečným technicko-uměleckým řešením.

Podle historických záznamů bylo na Slovensku více než 300 dřevěných kostelů. V současnosti se zachovalo do 50 těchto sakrálních staveb pocházejících ze 16. až 18. století. Evangelických artikulárních kostelů existuje už jen 5. Jedním z nich je právě dřevěný evangelický artikulární kostel v Hronseku.

Vznik dřevěného artikulární kostela Hronsek determinovaly několik historické události. Kostel byl postaven na základě usnesení Šopronského sněmu z roku 1681, podle kterého se dovolovalo evangelíků postavit v každé stolici dva kostely, ovšem za velmi přísných podmínek. Kostel v Hronseku byl tedy spádovým kostelem pro celou severní část Zvolenské stolice.

Chrám byl dostavěn v roce 1726. Místo na kterém stojí hronsecký kostelík je bývalé hronovisko. Nabízí až 1100 míst k sezení a prosvětlení interiéru je řešeno prostřednictvím 30 oken z foukaného skla ve tvaru šestiúhelníků. Originalitou kostela v Hronseku je hrázděná dřevěná konstrukce. Unikátní je i použití dřevěných dubových kolíků. Kostel je jedinečný svou bohatostí evropských stavebních prvků. Spojují se zde prvky skandinávské, německé, jónské i slovanské architektury. Dřevěný artikulární kostel v Hronseku je jediný kostel na Slovensku, který disponuje skandinávskými architektonickými prvky. Také je jediný dřevěný kostel svého druhu na Horehroní.

Kostel má výbornou akustiku, což ho předurčuje i na pořádání koncertů, které se v kostele každoročně pořádají pro veřejnost.

 

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

rlibarik@... - motorkář, který navštívil Evangelický kostel Hronsekrlibarik@...
borisnguyen27@... - motorkář, který navštívil Evangelický kostel Hronsekborisnguyen27@...
riskapeter@... - motorkář, který navštívil Evangelický kostel Hronsekriskapeter@...
bmwluigi@... - motorkář, který navštívil Evangelický kostel Hronsekbmwluigi@...
 

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.