☰   Menu
1 / 2
Evangelický kostel Hronsek - Slovenská republika - tip na výlet
Evangelický kostel Hronsek

Dřevěná sakrální architektura je skvostem slovenské lidové tvorby. Zvláštností je, že objekty jsou postaveny výhradně ze dřeva a při jejich stavbě nemohl být použit ani jeden hřebík. Vyznačují se originalitou a jedinečným technicko-uměleckým řešením.

Podle historických záznamů bylo na Slovensku více než 300 dřevěných kostelů. V současnosti se zachovalo do 50 těchto sakrálních staveb pocházejících ze 16. až 18. století. Evangelických artikulárních kostelů existuje už jen 5. Jedním z nich je právě dřevěný evangelický artikulární kostel v Hronseku.

Vznik dřevěného artikulární kostela Hronsek determinovaly několik historické události. Kostel byl postaven na základě usnesení Šopronského sněmu z roku 1681, podle kterého se dovolovalo evangelíků postavit v každé stolici dva kostely, ovšem za velmi přísných podmínek. Kostel v Hronseku byl tedy spádovým kostelem pro celou severní část Zvolenské stolice.

Chrám byl dostavěn v roce 1726. Místo na kterém stojí hronsecký kostelík je bývalé hronovisko. Nabízí až 1100 míst k sezení a prosvětlení interiéru je řešeno prostřednictvím 30 oken z foukaného skla ve tvaru šestiúhelníků. Originalitou kostela v Hronseku je hrázděná dřevěná konstrukce. Unikátní je i použití dřevěných dubových kolíků. Kostel je jedinečný svou bohatostí evropských stavebních prvků. Spojují se zde prvky skandinávské, německé, jónské i slovanské architektury. Dřevěný artikulární kostel v Hronseku je jediný kostel na Slovensku, který disponuje skandinávskými architektonickými prvky. Také je jediný dřevěný kostel svého druhu na Horehroní.

Kostel má výbornou akustiku, což ho předurčuje i na pořádání koncertů, které se v kostele každoročně pořádají pro veřejnost.Praktické informace

Hronsek
okres Banská Bystrica
Banskobystrický kraj
Slovensko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Zajímavost Církevní památka Slovensko

Tento tip na výlet již navštívili

4
registrovaní uživatelé

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.