☰   Menu
1 / 2
Haličský zámek
Haličský zámek

Haličský zámek pocházející z roku 1612 je dominantou obce Halič. Je situován na osamělém zalesněném kopci. Pohled na zámek je jako vystřižený z pohádky a výhled z oken zámku je velkolepý. Lze vidět 15 okolních vesnic a při dobré viditelnosti i některé hřbety Vysokých Tater. Zámecký lesopark má rozlohu 13 ha i s umělým jezerem.

Vznik tohoto místa se datován do 12. století - uvádí se, že zde byla zemní pevnost. Haličské hradní panství patřilo rodu Tomajovcov, pak Lossonczyovcov a později Forgáchovcov. Za nejstaršího pana pravděpodobnou pevnosti se považuje zakladatel Starohaličského kostela Dionýz z rodu Tomajovcov. Největší újmu zámek utržil během světových válek. V roce 1919 ho vyrabovali maďarští vojáci. Druhou světovou válku přežil zámek bez většího narušení. V 50-tých letech byly v zámku sklady obilí RD Halič, až po rekonstrukci v roce 1956, která trvala do let 1963-64.

V současnosti je po deseti letech rekonstrukčních prací znovu otevřen jako zámecký hotel.Praktické informace

Halič
okres Lučenec
Banskobystrický kraj
Slovensko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Zámek Slovensko

Tento tip na výlet již navštívilo

7
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.