Hrad Hasištejn

Hrad Hasištejn - tip na výlet v Ústeckém kraji
Typ: Hrad, zámek, tvrz
   
Adresa: 43158 Místo
okres Chomutov
Ústecký kraj
Česko
 
GPS: 50.4450103N, 13.2572578E
   
Web: http://www.hasistejn.cz
Email: info@hasistejn.cz

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Na úzkém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka u dnešní obce Místo byl na počátku 14. století založen hrad Hasištejn. Areálu vévodí vysoká vyhlídková věž, k vidění jsou zbytky interiérů hradu, malá a velká věž s vyhlídkou, kaple a sklepní prostory.

Doba vzniku hradu Hasištejn (z německého Hassenstein) není sice písemně doložena, ale za to ji dostatečně dokumentuje jak skladba hradu, tak jeho architektonická forma. Syn zakladatele Oseku u Duchcova, Bohuslav Boreš měl za manželku Agátu, dceru Fridricha I. ze Šumburka, který hrad postavil pro krále Jana Lucemburského. Hrad měl velký strategický význam pro obranu země. Chránil horské průsmyky, jimiž přicházeli do Čech důležité dálkové cesty z Německa.

V průběhu dalších let patřil hrad především Lobkovicům. Trvale tu sídlil známý humanista a básník, Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. Po bezdětné Bohuslavově smrti začal hrad chátrat, bratři si panství rozdělili, ale většinu z něj do r. 1606 získala konfiskací královská komora. Když se o hrad nikdo nestaral, stal se po svém zániku vydatným zdrojem stavebního materiálu pro okolní osadníky.

Na konci 19. století se dostal hrad do vlastnictví Emanuela Karsche. Ten nechal odstranit suť a zpevnit zdi. Z bývalé palácové budovy udělal restauraci a nejvyšší věž upravil na rozhlednu. Restaurace však v současné době není v provozu.

 

Fotogalerie

Hrad Hasištejn Hrad Hasištejn Hrad Hasištejn

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

schebeck@... - motorkář, který navštívil Hrad Hasištejnschebeck@...
radekso1@... - motorkář, který navštívil Hrad Hasištejnradekso1@...
luniz@... - motorkář, který navštívil Hrad Hasištejnluniz@...
pavel.frycek@... - motorkář, který navštívil Hrad Hasištejnpavel.frycek@...
+36

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.