Hrad Kost

Hrad Kost - Mladějov - Královéhradecký kraj
Typ: Hrad, zámek, tvrz
   
Adresa: Mladějov
okres Jičín
Královéhradecký kraj
Česká republika
 
GPS: 50° 29' 24.66'' severní šířky
15° 8' 6.25'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost.

Původ hradu se datuje do 13. století a stavba byla pravděpodobně započata Benešem z Wartenberka, který nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost. Po roce 1370 byl Petrem z Vanrtenberka radikálně přestavěn. Hrad pak dále vlastnil rod pánů z Házmburka, Šelmberkové, Biberštejnové, kteří ho rozšířili a renesančně přestavěli.

Za Lobkoviců okolo přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 16. století vznikla celá jižní část dnešního areálu včetně hospodářských budov s pivovarem. Na velkou přestavbu se chystal také Albrecht z Valdštejna, který byl ale před samotným provedením zavražděn. Svoji rezidenční funkci ztratil hrad roku 1590 s posledním zde bydlícím majitelem Oldřichem Felixem z Lobkovic (1580 – 1590), dále zde byla již jen správa panství s byty úředníků a dalších zaměstnanců. Roku 1635 hrad vyhořel. Když jej vlastnil rod Černínů, chátral a mnoho pokojů bylo používáno jako sýpka. Někdejší pevnost pak koupil rod Netolických. Anna Marie dal Borgo Netolická si vzala Norberta Kinského, jehož potomci jsou dnešními majiteli Kosti.

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

vondrackova.e@... - motorkář, který navštívil Hrad Kostvondrackova.e@...
jindra2000@... - motorkář, který navštívil Hrad Kostjindra2000@...
radas01@... - motorkář, který navštívil Hrad Kostradas01@...
zeman.filda@... - motorkář, který navštívil Hrad Kostzeman.filda@...
+92

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den
Reklama
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!