Hrad Kost

Hrad Kost - Mladějov - Královéhradecký kraj
Typ: Hrad, zámek, tvrz
   
Adresa: Mladějov
okres Jičín
Královéhradecký kraj
Česko
 
GPS: 50.4901828N, 15.1350694E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost.

Původ hradu se datuje do 13. století a stavba byla pravděpodobně započata Benešem z Wartenberka, který nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost. Po roce 1370 byl Petrem z Vanrtenberka radikálně přestavěn. Hrad pak dále vlastnil rod pánů z Házmburka, Šelmberkové, Biberštejnové, kteří ho rozšířili a renesančně přestavěli.

Za Lobkoviců okolo přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 16. století vznikla celá jižní část dnešního areálu včetně hospodářských budov s pivovarem. Na velkou přestavbu se chystal také Albrecht z Valdštejna, který byl ale před samotným provedením zavražděn. Svoji rezidenční funkci ztratil hrad roku 1590 s posledním zde bydlícím majitelem Oldřichem Felixem z Lobkovic (1580 – 1590), dále zde byla již jen správa panství s byty úředníků a dalších zaměstnanců. Roku 1635 hrad vyhořel. Když jej vlastnil rod Černínů, chátral a mnoho pokojů bylo používáno jako sýpka. Někdejší pevnost pak koupil rod Netolických. Anna Marie dal Borgo Netolická si vzala Norberta Kinského, jehož potomci jsou dnešními majiteli Kosti.

 

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

sbs-t@... - motorkář, který navštívil Hrad Kostsbs-t@...
jerje89@... - motorkář, který navštívil Hrad Kostjerje89@...
jochynovak@... - motorkář, který navštívil Hrad Kostjochynovak@...
lany.pce@... - motorkář, který navštívil Hrad Kostlany.pce@...
+104

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.