☰   Menu
1 / 4
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Vyskeř
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Vyskeř
2 / 4
Dřevěná zvonice Vyskeř
Dřevěná zvonice Vyskeř
3 / 4
Kaple sv. Anny, Vyskeř
Kaple sv. Anny, Vyskeř

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou obce Vyskeř, která se rozkládá na úpatí čedičového vrchu v Českém ráji. Kostel stojí na místě původního dřevěného kostelíku z 14. století (první zmínka o kostele je z roku 1344). Teprve později byl přestavěn v gotickém slohu na malý kamenný kostel. Dnešní podobu získal kostel Nanebevzetí Panny Marie během přestavby na počátku 20. století. Stavba je složena z hlavní a boční lodě, v interiéru jsou umístěny tři oltáře.

Kousek od kostela se nachází dřevěná zvonice z roku 1504. Střecha je kryta šindelem. Zpočátku sloužila spíše jako obranná vížka k vyskeřskému kostelíku, který toho času ještě neměl vlastní věž. V roce 1506 byl do zvonice zakoupen zvon Václav, který měří v průměru 75 cm a váží 227 kg. Později sem byl přemístěn také zvon Maria o průměru 83 cm a 314 kg. Původně visel v kostelní věži, ale její konstrukce pod tíhou zvonu velmi trpěla. Kvůli zavěšení obou zvonů byla zvonice v roce 1750 vytažena do výšky a celkově zvětšena. Za 1. světové války byl zvon Maria zrekvírován a rozbit na střepy. Za 2. světové války zmizel z obce i zvon Václav, který se však naštěstí podařilo po válce najít neporušený v Praze a vrátit ho zpět do Vyskeře na věž kostela.Praktické informace

Vyskeř
okres Semily
Liberecký kraj
Česko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Církevní památka Vyhlídka Česko

Tento tip na výlet zatím navštívil

1
registrovaný uživatel

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.