☰   Menu
1 / 2
Turnov - Židovský hřbitov pod mostem
Turnov - Židovský hřbitov pod mostem

Turnovský židovský hřbitov byl podle historických dokumentů založene v v roce 1625 židy, které do města pozval Albrecht z Valdštejna. Nejstarší dochovaný náhrobek je z roku 1649. Až do 19. století jsou nápisy na náhrobcích výhradně v hebrejštině. Kromě jména zesnulého a letopočtů jsou na náhrobku uvedeny i další údaje jako část jeho rodokmenu, kolik měl dětí a jakou práci vykonával.

V 19. století byl na hřbitově postaven pohřební dům, který se také dochoval. Jeho zajímavostí kamenný stůl z jednoho kusu břidlice, od kterého vede v podlaze odtokový kanálek. Tento stůl se používal k rituální očistě zesnulých před pohřbem. Další zajímavostí je pamětní deska se jmény Židů z Turnova a okolí, kteří se nevrátili z koncentračních táborů.

V letech 1988 až 1991, při budování silničního průtahu byl přes hřbitov postaven most. Při stavbě byla část náhrobních kamenů přemístěna a po skončení stavby navrácena na své původní místo. Hřbitov však stavbou výrazně utrpěl. Židovské obci se i přesto podařilo zachovat místo vhodné zastavení a zamyšlení nad životem a smrtím, nad minulostí i současností.Praktické informace

Turnov
okres Semily
Liberecký kraj
Česko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Hřbitov Česko

Tento tip na výlet již navštívilo

23
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.