Krzywy las - Křivý les

Krzywy las - Křivý les - Polsko - tip na výlet
Typ: Zajímavost
   
Adresa: okres Gryfiński
Západopomořanské vojvodství (Zachodniopomorskie)
Polsko
 
GPS: 53.2141242N, 14.4757644E

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Křivý les se nachází nedaleko vesnice Nowe Czarnowo v Západním Pomořansku v Polsku. Skládá se z přibližně 400 borovic, které jsou na úpatí kmene ohnuté v úhlu 90 stupňů a svým tvarem připojímají písmeno J. Všechny stromy se jednotně ohýbají stejným směrem, a sice na sever. Bizarní háj však obklopuje větší les, kde rostou zcela normální, rovné borovice. Odhaduje se, že stromy v této lokalitě jsou staré asi 80 let a byly tedy vysazeny někdy okolo roku 1930.

K zakřivení části lesní plochy došlo, když byly stromky staré 7 až 10 let, ale co bylo příčinou není jasné. Teorií, snažících se tento záhadný fenomén vysvětlit je několik.

Jedna z teorií tvrdí, že je to následek kolísání gravitačních sil nebo jedinečná gravitační přitažlivost, která působila v této oblasti, jenže tato teorie je stejně bizarní jako sám Křivý les a neexistují pro ni žádné důkazy.

Další (velmi oblíbená) teorie pak vysvětluje záhadný fenomén německou invazí do Polska v roce 1939, při níž se nepřátelské tanky prodíraly mladým lesem a zdeformovaly stromky do té míry, že pak rostly nakřivo. Ačkoliv událost by se shodovala s dobou, v níž došlo k deformaci kmínků stromů, záhadou je, proč byla zdevastována jen jedna jediná část lesa.

Jako nejpravděpodobnější vysvětlení celé záhady se nabízí, že stromy úmyslně pokřivili místní lesníci. Stromy nejprve vysadili a po určité době s nimi pomocí neznámých pracovních nástrojů a metod manipulovali tak, aby dosáhli onoho zakřivení. Pravděpodobně si tímto způsobem pěstovali přirozeně ohýbané dřevo, které se mělo použít na ohýbaný nábytek či ke stavbě dřevěných lodí. Tyto praktiky ostatně nejsou ničím neznámým, neboť ze starých spisů je známo, že v severní Evropě se používala anglická odrůda dubu Hedgerow k výrobě přirozeně ohnutých trámů do vnitřních částí lodí.

Skutečná příčina nám bohužel zůstane utajena, neboť neexistují pamětníci ani svědkové z oné doby, který by důvod zakřívení stromů objasnili. Les proto zůstává záhadou, nicméně díky své bizarnosti se stal turistickou atrakcí, na kterou místní dnes lákají zvědavé návštěvníky.

 

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

info@... - motorkář, který navštívil Krzywy las - Křivý lesinfo@...
jirka.v.cv@... - motorkář, který navštívil Krzywy las - Křivý lesjirka.v.cv@...
 
 
 

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.