☰   Menu
1 / 2
Krzywy las - Křivý les - Polsko - tip na výlet
Krzywy las - Křivý les

Křivý les se nachází nedaleko vesnice Nowe Czarnowo v Západním Pomořansku v Polsku. Skládá se z přibližně 400 borovic, které jsou na úpatí kmene ohnuté v úhlu 90 stupňů a svým tvarem připojímají písmeno J. Všechny stromy se jednotně ohýbají stejným směrem, a sice na sever. Bizarní háj však obklopuje větší les, kde rostou zcela normální, rovné borovice. Odhaduje se, že stromy v této lokalitě jsou staré asi 80 let a byly tedy vysazeny někdy okolo roku 1930.

K zakřivení části lesní plochy došlo, když byly stromky staré 7 až 10 let, ale co bylo příčinou není jasné. Teorií, snažících se tento záhadný fenomén vysvětlit je několik.

Jedna z teorií tvrdí, že je to následek kolísání gravitačních sil nebo jedinečná gravitační přitažlivost, která působila v této oblasti, jenže tato teorie je stejně bizarní jako sám Křivý les a neexistují pro ni žádné důkazy.

Další (velmi oblíbená) teorie pak vysvětluje záhadný fenomén německou invazí do Polska v roce 1939, při níž se nepřátelské tanky prodíraly mladým lesem a zdeformovaly stromky do té míry, že pak rostly nakřivo. Ačkoliv událost by se shodovala s dobou, v níž došlo k deformaci kmínků stromů, záhadou je, proč byla zdevastována jen jedna jediná část lesa.

Jako nejpravděpodobnější vysvětlení celé záhady se nabízí, že stromy úmyslně pokřivili místní lesníci. Stromy nejprve vysadili a po určité době s nimi pomocí neznámých pracovních nástrojů a metod manipulovali tak, aby dosáhli onoho zakřivení. Pravděpodobně si tímto způsobem pěstovali přirozeně ohýbané dřevo, které se mělo použít na ohýbaný nábytek či ke stavbě dřevěných lodí. Tyto praktiky ostatně nejsou ničím neznámým, neboť ze starých spisů je známo, že v severní Evropě se používala anglická odrůda dubu Hedgerow k výrobě přirozeně ohnutých trámů do vnitřních částí lodí.

Skutečná příčina nám bohužel zůstane utajena, neboť neexistují pamětníci ani svědkové z oné doby, který by důvod zakřívení stromů objasnili. Les proto zůstává záhadou, nicméně díky své bizarnosti se stal turistickou atrakcí, na kterou místní dnes lákají zvědavé návštěvníky.Praktické informace

okres Gryfiński
Západopomořanské vojvodství (Zachodniopomorskie)
Polsko
Cíl je dostupný po lesní / polní cestě, kratší než 250 metrů.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Zajímavost Příroda Polsko

Tento tip na výlet již navštívili

2
registrovaní uživatelé

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.