☰   Menu
1 / 2
Checkpoint Charlie, Berlín, Německo
Checkpoint Charlie, Berlín, Německo

Když bylo Německo rozděleno na dvě části, zdánlivě nepropustnou hranici protínalo několik checkpointů, které umožňovaly vybraným lidem průchod mezi oběma Berlíny. Jedním z těch míst byl americký Checkpoint Charlie, který dnes stojí jako memento oné doby.

Název Checkpoint Charlie není žádnou jen tak danou přezdívkou. Pojem checkpoint začali používat američtí vojáci, aby označili své hraniční přechody. Charlie je zase kódové označení NATO, které značí C. Po trase Berlínské zdi bylo zřízeno další stanoviště Checkpoint Bravo, které zase stálo u Postupimi. Checkpoint Alpha byl postaven až na hranicích se Západním Německem u Magdeburgu.

Ještě před výstavbou checkpointu zde stály proti sobě tanky připravené zaútočit. Po vzniku tohoto přechodu zde byl umožněn přesun diplomatů či novinářů mezi oběma Berlíny. Museli však mít speciální povolení a nesměli být německé národnosti.

Současný Checkpoint Charlie však není původní. S pádem zdi byla zbořena i tato stanoviště, aby byla vybudována nová dopravní infrastruktura spojující obě části sjednoceného Berlína. Až v roce 2000 při výročí Berlínské zdi byla budova hraničního přechodu znovu postavena podle původních plánů a fotografií. Nechybí ani val z pytlů s pískem.

Dnes Checkpoint Charlie tvoří obnovená budka pohraničníků. Také zde můžete vidět repliku značky „Opouštíte americký sektor“, kde je tento nápis uveden v angličtině, ruštině, francouzštině a němčině. Uvidíte zde i dvě fotky pohraničníků, těch sovětských i amerických. Tomu celému vévodí americká vlajka a před pohraniční stanicí stojí dvojice strážníků v typické uniformě. Za nějakou úplatu se můžete nechat s nimi vyfotit nebo vám dají repliku dokladu.Praktické informace

Berlín
Německo
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Military Památník Německo

Tento tip na výlet zatím navštívil

1
registrovaný uživatel

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.