Typ: | Hrad, zámek, tvrz |
Adresa: | Hradní 41705 Hrad Osek okres Teplice Ústecký kraj Česko |
GPS: | 50.633995N, 13.6645519E |
Web: | http://www.hradosek.cz/ |
Hrad Rýzmburk - své doby největší hrad na uzemí čech...
Nejstarší zmínku o hradě nacházíme v listině z roku 1250 v přízvisku Boreše (z Rýzmburka). Stavebně historická zkoumání potvrzují, že krátce před tímto datem (1248/1249) byla vystavěna jedna z věží v horní části hradu. Hrad (resp. jeho nejstarší část) tedy vznikl někdy v průběhu první poloviny 13.století. Byl umístěn ve strategické poloze na okraji Krušných Hor při důležité dálkové cestě z Čech do Saska, která byla využívána už od pravěku.
Původní majitelé hradu – páni z Rýzmburka či romanticky nazvaní “Hrabišici” (v erbu měli hrábě) patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody středověkých Čech a rozhodujícím způsobem se podíleli na vývoji celého regionu severozápadních Čech. V Oseku kromě hradu založili také významný klášter cisterciáků. Mnozí členové rodu navíc působili ve významných funkcích na královském dvoře Přemyslovců.
Páni z Rýzmburka v roce 1398 prodali své majetky v Oseku míšeňskému markraběti, včetně hradu, a už se do regionu nikdy nevrátili. Hrad přestal sloužit jako sídelní a byl nadále pod správou pověřeného úředníka – purkrabího. Prodej panství Osek a Duchcov se však odehrál bez potřebného souhlasu krále, což zapříčinilo letité spory o vlastnictví, ukončené až roku 1459 jeho navrácením právě do rukou českého krále. V roce 1530 prodal král Ferdinand I. hrad Rýzmburk pánům ze Sulevic. Ti se ale brzy poté (okolo roku 1538) usídlili na pohodlnějším zámku v Duchově, zatímco hrad Rýzmburk byl postupně opuštěn a začal chátrat.
Rýzmburk patří mezi nejrozsáhlejší hrady v Čechách. Je postaven na dlouhém a úzkém skalnatém ostrohu, který je z východní a severní strany obtékán potokem. Z hlediska středověkého vojenství se jedná o kvalitní pevnost, která nejspíše nikdy nebyla dobyta. Hrad má dvě základní části. Jádro s obytnými věžemi a kaplí se nachází v nejvyšší části skalnatého hřbetu. K němu z jižní a západní strany přiléhá mnohem rozsáhlejší areál ohraničený hradbou se střeleckými věžičkami, kterému dodnes dominuje masivní útočištná věž (tzv.bergfrit).
Zřícenina se v průběhu 19.století stala oblíbeným výletním místem, ve třicátých letech ji dokonce navštívil i známý romantický básník Karel Hynek Mácha a zhotovil její kolorovanou kresbu. Ve druhé polovině 19.století byla na vrcholu útočištné věže zřízena vyhlídka, přístupná nově osazeným schodištěm. Dnes je hrad téměř v celém rozsahu skrytý v lesním porostu "už prokáceny" a turisticky se nevyužívá. I nadále však patří k oblíbeným cílům výletů a procházek.
Doporučuji jedná se o celkem romantickou zřiceninu :-)
Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.
Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!