Evangelický kostel Vzkříšení - Hrob

Evangelický kostel Vzkříšení - Hrob
Typ: Kostel, kaple, chrám, hřbitov
   
Adresa: Hrob
okres Teplice
Ústecký kraj
Česká republika
 
GPS: 50° 39' 33.39'' severní šířky
13° 43' 33.82'' východní délky

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Evangelický kostel Vzkříšení v Hrobu na Teplicku, postavený ve stylu německé secese podle projektu architektonického ateliéru Schilling & Gräbner, pochází z přelomu 19. a 20. století. Kostel byl první sakrální stavbou ateliéru na českém území, kde je zároveň nejstarším secesním kostelem. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Základní kámen kostela, jehož stavitelem se stal Rudolf Wettstein, byl položen symbolicky 12. prosince 1900, přesně 283 let od zničení prvního místního luterského kostela (ten zničen ve dnech 11. – 13. 12. 1617) Bohoslužby Německé evangelické církve se zde začaly konat o dva roky později.

Po roce 1945 byl kostel původním vlastníkům zabaven a získala jej Církev československá husitská (CČSH), využívala ho však jen do konce 60. let. Poté byly odvezeny lavice, které skončily v kotelně. Kostel poté dále chátral, na přelomu 20. a 21. století z něj zloději ukradli střešní krytinu a rozbili většinu vitráží v oknech. V roce 2008 byla střecha rekonstruována a zabezpečen vstup, aby nedocházelo k dalšímu ničení interiéru. V roce 2012 byla zahájena veřejná sbírka na opravu kostela.

Kostel zůstává majetkem CČSH, město Hrob jej má v pronájmu a pracuje na jeho záchraně. Stará se okolí kostela, původní arboretum a zajišťuje také údržbu unikátních ručně natahovaných hodin, které se nacházejí ve výšce 30 metrů. Bohoslužby se zde nekonají a kostel je nyní z důvodu bezpečnosti veřejnosti uzavřen. Město v čele s nynějším panem starostou Hirschem pracuje na částečném zpřístupnění, tzn. umožnit návštěvníkům alespoň náhled do jeho unikátních útrob.

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

pavel.kasparek@... - motorkář, který navštívil Evangelický kostel Vzkříšení - Hrobpavel.kasparek@...
tomas.kuca@... - motorkář, který navštívil Evangelický kostel Vzkříšení - Hrobtomas.kuca@...
luniz@... - motorkář, který navštívil Evangelický kostel Vzkříšení - Hrobluniz@...
morlors@... - motorkář, který navštívil Evangelický kostel Vzkříšení - Hrobmorlors@...
+2

Vyhledávání na webu

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den
Reklama
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!