☰   Menu
1 / 5
 Šachova synagoga - Holešov
Šachova synagoga - Holešov
2 / 5
 interiér Šachové synagogy - Holešov
interiér Šachové synagogy - Holešov
3 / 5
 interiér Šachové synagogy - Holešov
interiér Šachové synagogy - Holešov
4 / 5
 interiér Šachové synagogy - Holešov
interiér Šachové synagogy - Holešov

Šachova synagoga v židovské čtvrti v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v původní podobě zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát. Je zapsána na seznamu kulturních památek České republiky.

V hlavním sále se nachází krásné kované řečniště, které celému prostoru dominuje. Po stěnách jsou rozmístěny dřevěné desky s hebrejskými a aramejskými modlitbami. Ty najdeme také napsané přímo na stěnách obou dalších podlaží.

První patro sloužilo jako tzv. ženská galerie a v současné době je zde umístěna expozice Židé a Morava, seznamující návštěvníky s historií židů na Moravě od nejstarších zmínek po druhou světovou válku. Vystaveny jsou rovněž předměty, které se v judaismu používají k bohoslužbám i k běžnému životu.

Ve druhém patře, bývalé mužské studovně „bejt midraš“ (dům učení) je nově instalovaná studovna významného rabína Šacha, v níž můžete obdivovat mimo jiné i rabínovy nejvzácnější knihy. Ty se do Holešova podařilo získat ze světových internetových aukcí jako významné exponáty. Celou místnost zdobí nádherně zdobený dřevěný strop, obsahující květinové, ovocné a zvířecí motivy, pocházející z roku 1737.

Synagoga byla k bohoslužebným účelům využívána asi do 20. let 20. století, i když dle pamětníků, ještě ve 30. letech se do ní chodívali modlit židovští poutníci především z Polska. Pak se veškerý náboženský život přesunul do synagogy nové. Stará synagoga pak sloužila částečně jako sklad stolařského materiálu, stolařská dílna a její horní část jako byt početné židovské rodiny Bermanovy. Během 2. světové války část rodiny zahynula v koncentračních táborech, část přežila a v synagoze žila až do roku 1955. V té době se zároveň rozhodlo o celkové rekonstrukci objektu, která byla dokončena v roce 1964. Pro veřejnost pak byla slavnostně otevřena 6. září 1964, avšak už ne k účelům náboženským, ale muzejním. Od roku 1964 synagogu spravovalo Muzeum Kroměřížska, od roku 1999 až do současnosti Městské kulturní středisko Holešov. Během období socialistického režimu byla Šachova synagoga, kromě synagog pražských, jedinou oficiálně přístupnou památkou svého druhu v republice.Praktické informace

Holešov
okres Kroměříž
Zlínský kraj
Česko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Církevní památka Česko

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.