Schwarzenberská hrobka

Schwarzenberská hrobka - tip na výlet v Jihočeském kraji
Typ: Kostel, kaple, chrám, hřbitov
   
Adresa: Zámek 115
37901 Třeboň
okres Jindřichův Hradec
Jihočeský kraj
Česko
 
GPS: 48.9939078N, 14.7656258E
   
Web: http://www.zamek-trebon.eu
Email: zamek.trebon@seznam.cz

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Schwarzenberská hrobka se nachází asi 1 kilometr od třeboňského zámku v anglickém parku při jihovýchodní straně rybníka Svět. O vybudování tohoto architektonického skvostu se zasloužili především Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou. Hlavním důvodem zbudování této hrobky byl fakt, že hřbitovní kostelík sv. Jiljí, ve kterém se až do druhé poloviny 19. století pohřbívali příslušníci rodu schwarzenberského, byl zaplněn a již nevyhovoval přísným hygienickým předpisům.

Projektem hrobky byl pověřen Josef Schmidt a později knížecí stavitel F. D. Deworetzský, spolutvůrce přestavby zámku Hluboká. Novogotická stavba hrobky ve tvaru pravidelného šestiúhelníků ukrývá prostor kaple, zasvěcené Božskému Vykupiteli. Při vstupu do kaple Božského Vykupitele je nutné vystoupit nahoru po 13 a dalších 10 kamenných schodech. Následný pohyb v kapli je bezbariérový, návštěvníci si výklad vyslechnou vsedě. Prohlídka následně pokračuje v hrobce. Stavbu kaple, která probíhala v letech 1874 – 1877, řídil knížecí stavitel Karel Kühnel. Kapli Božského vykupitele vysvětil v roce 1877 pražský arcibiskup kardinál Bedřich Schwarzenberg. Zvláštností je oltář, který je i v kryptě situován na jih a zhotovil ho sochař Josef Pokorný z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru. V hrobce je umístěno 26 dvouplášťových rakví s nabalzamovanými těly. Jejich srdce až na srdce syna kněžny Eleonory se nacházejí ve zvláštních schránkách v Českém Krumlově.

Na třech deskách jsou zde vyryty texty smutečních telegramů, které sem Schwarzenberkům poslal císař František Josef. V samotné hrobce pod kaplí se nachází umělecky cenný mramorový sarkofág, vytvořený Alexanderem Trippelem v r. 1789. Každý z členů rodu skrývá zajímavý životní příběh. Schwarzenberkové většinou umírali na nemoci, jako byl záškrt, zápal plic či tragická úmrtí.

 

Fotogalerie

Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

chudoba.d@... - motorkář, který navštívil Schwarzenberská hrobkachudoba.d@...
ledog.cz@... - motorkář, který navštívil Schwarzenberská hrobkaledog.cz@...
milan.litomysl@... - motorkář, který navštívil Schwarzenberská hrobkamilan.litomysl@...
lucka@... - motorkář, který navštívil Schwarzenberská hrobkalucka@...
+75

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.