Zámek Jezeří

Zámek Jezeří - tip na výlet v Ústeckém kraji
Typ: Hrad, zámek, tvrz
   
Adresa: 43543 Horní Jiřetín
okres Most
Ústecký kraj
Česko
 
GPS: 50.5540892N, 13.5049089E
   
Web: https://www.zamek-jezeri.cz
Email: jezeri@npu.cz

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Návštěva je určena jak pro individuální turisty, tak pro celé rodiny s dětmi. Ty na zámku zaujme především strašidelné sklepení a pokoj alchymisty. Prohlédnout si můžete také např. výstavu zvířecích lebek v prostoru zámecké Stříbrnice a v zámecké kočárovně výstavu kočárů, saní a zemědělských strojů a nástrojů. Jedná se převážně o exponáty zapůjčené ze soukromé sbírky pana MVDr. Přemysla Rabase, několik kusů bylo darem od návštěvníků.

Na zámku se pořádají mj. netradiční prohlídky s kostýmovanými scénami a soutěže pro děti.

Z historie zámku

Původně středověký hrad, byl v roce 1549 přestavěn v renesanční zámek, který po bělohorských konfiskacích získal rod Lobkowiczů. V 17. století zámek vyhořel a byl poté přestavěn v raně barokním stylu. Nová zámecká budova byla postavena na půdorysu písmene H. Ze zámeckých interiérů vyniká především velký oválný sál, jenž byl v roce 1805 upraven na zámecké divadlo, a kaple Panny Marie Bolestné se štukovou výzdobou z 19. století. V 19. století se zámek stal významným kulturním centrem, navštěvovaným zejména hudebníky a skladateli. Součástí areálu bylo unikátní arboretum s mnoha druhy exotických dřevin. Bylo zčásti zničeno v důsledku povrchové těžby hnědého uhlí.

 

Fotogalerie

Zámek Jezeří Zámek Jezeří Zámek Jezeří

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

niccoff@... - motorkář, který navštívil Zámek Jezeříniccoff@...
dekorace@... - motorkář, který navštívil Zámek Jezeřídekorace@...
petr58kral@... - motorkář, který navštívil Zámek Jezeřípetr58kral@...
lucka@... - motorkář, který navštívil Zámek Jezeřílucka@...
+45
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.