Jihomoravský kraj zaujímá jižní a část střední Moravy. Jeho specialitou je především vinohradnictví na světové úrovni. V jihomoravském kraji je více než 90% plochy vinic v rámci České republiky. Typickým prvkem je velké množství malých rodinných vinařství.
Klášter Rosa Coeli byl založen roku 1181 Vilémem z Pulína – krutým válečníkem, který na svých výpravách znásilňoval a drancoval, až na něj byla za trest papežem uvalena klatba. Stavba kláštera pro sestry premonstrátského řádu v místech, kde kdysi stála římská pevnost, měla být odčiněním jeho činů.
V 16. století tamní kněz Martin Göschel pojal za manželku jednu z jeptišek, a z kláštera se prý stalo doupě neřesti, kde se odehrávaly hotové orgie. Podle legendy na klášter zaútočili rozzuření vesničané a jeptišky vyhnali nebo zabili. Jedna jeptiška má být dokonce zazděná přímo v jedné z klášterních chodeb.
Později klášter vyhořel a zpustl. Traduje se, že na dně klášterní studny se má ukrývat poklad a v podzemí mají být tajné chodby, které ho spojují s nedalekým hradem a kde leží kosti zavražděných dětí. Ať už je něco z toho pravda, či ne, neobyčejná atmosféra se klášteru Rosa Coeli upřít nedá.
Lednicko-valtický areál na jižní Moravě je nejrozsáhlejší koncepčně upravenou krajinou na světě, která je zapsaná na seznam památek UNESCO. Kromě zámku v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů.
Turisté tak mohou obdivovat například romantickou zříceninu Janův hrad, Apollónův chrám s dórským sloupořadím, vyhlídku Kolonáda na Reistně, Tři Grácie, Rendez-vous (někdy též nazývaný jako Dianin chrám), Římský akvadukt, Obelisk nebo Minaret. Lichtenštejnové měli o zábavu postaráno a není divu, že i v dnešní době jsou tato místa velice oblíbeným cílem výletu.
Pokud patříte mezi milovníky dobrého vína, zajisté se rádi vypravíte za mladou kapličkou stojící uprostřed vinic. Kaplička stojí na umělém vršku Hradišťko a tvoří dominantu zdejších vinic. Do povědomí široké veřejnosti se dostala zejména díky filmu Bobule, ve kterém pražští policisté mají jen jedinou dostupnou fotku podvodníčka Honzy, kde je vyfocen na kopci s románskou rotundou. Od kaple je perfektní výhled na okolní rozlehlé vinice a dominantní pálavské kopce.
Na Moravě ještě v 19. století sloužily stovky větrných mlýnů, ale v současné doby se jich dochovalo jen několik. Jednou ze vzácných výjimek je mlýn v Ruprechtově, který zaujme zvláštním mechanismem zv. Halladayova turbína. Mlýn původně nesl klasické větrné lopatky, ty však na konci 19. století polámala vichřice a majitel se rozhodl je nahradit účinější, v našich zeměpisných šířkách ojedinělou technologií. Tuto unikátní technickou památku v roce 1994 zdařile rekonstruovali potomci původních majitelů a v současné době slouží jako mimořádně atraktivní ubytování.
Mohyla míru je chráněna jako kulturní památka České republiky a současně také první mírový památník v Evropě. Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova. V současné době je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště.
V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici „Bitva tří císařů - Slavkov / Austerlitz 1805“. V areálu památníku probíhá každoročně na přelomu listopadu a prosince pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy. O státních svátcích, významných dnech a po celý červenec a srpen je Mohyla míru slavnostně osvětlena.
Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.
Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!