☰   Menu
1 / 2
Dřevěný kostel Kežmarok - Slovenská republika - tip na výlet
Dřevěný kostel Kežmarok

Kostel pochází z dob náboženské nesvobody protestantů, kteří si směli stavět kostely mimo městské hradby na přesně určeném místě a výlučně na náklady církve. Nejlevnějším stavebním materiálem bylo dřevo, a proto pět posledních originálních kostelů, které se dodnes zachovaly na území Slovenska, bylo postaveno ze dřeva.

První stavba dřevěného kostela stála již r. 1687. O 30 let dopoledne byl kostel za neuvěřitelné tři měsíce přestavěn do dnešní podoby. Prototypem kostela se stal srubový kostel s půdorysem rovnoramenného řeckého kříže v Amsterdamu na Noorder Kerk. Typ tohoto kostela se rozšířil do německa a severských zemí a přes Slezsko se dostal do Uherska.

Finančně na stavbu Kežmarského kostela, který je zasvěcen sv. Trojici, přispěly protestanti z celé severní Evropy. Traduje se, že při stavění pomáhali švédští námořníci a zanechali po sobě památku - vrch interiéru připomíná obrácenou přidal lodě a okna jsou kulatého tvaru - jako na lodích. Ve skutečnosti se na stavbě kostela podíleli i obyvatelé jiných měst.

Kostel je stavěn ve slohu lidového baroka. Mohutná malovaná klenba se opírá o čtyři točité sloupy a obvodové zdi. V přízemí a šesti nemocného je místo pro více než 1500 lidí. Po generální opravě v roce 1991až 1996 se stal kostel opět bohoslužebným stánkem kežmarský ev.a.v. církve.Praktické informace

Kežmarok
okres Kežmarok
Prešovský kraj
Slovensko
Silnice vede k objektu nebo k jeho blízkosti.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Církevní památka Slovensko

Tento tip na výlet již navštívilo

9
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.