☰   Menu
1 / 2
Ľubovniansky hrad - Slovenská republika - tip na výlet
Ľubovniansky hrad

Tento pohraniční hrad byl postaven okolo roku 1280. Roku 1412 se dostává spolu s třinácti spišskými městy do zástavy polskému králi Vladislavovi a stává se sídlem nového administrativního území. V 17. století byl hrad barokně přestavěn a během švédsko-polské války na něm byly ukryté polské korunovační klenoty. V roce 1772 byl hrad vrácen Rakousku-Uhersku a stala se z něj kasárna a později skladiště. Roku 1882 byl prodán polskému grófovi Zamojskému.

V současné době se pod hradem Ľubovňa nachází Ľubovniansky skanzen s ukázkami lidové architektury. Nejcennějším exponátem je srubový řeckokatolický kostel sv.Michala archanděla z Matysová z roku 1883. Nejpočetnější zastoupení v expozici mají dřevěné obytné domy ze začátku 20. století. Při řešení interiérů obytných domů byl respektován způsob života a poměry rodiny.

Výběr exponátů je bohatý a kromě předmětů denní potřeby tu najdeme i výrobní nástroje doplňkových zaměstnání obyvatel: dráteníka, obuvníka, bednáře, tkadleny, truhláře. V obytných domech jsou nainstalovány ukázky lidových zvyků: narození, svatba, vánoce a velikonoce. K dalším objektům patří hospodářské stavby (stodoly, stáje, sýpky, studny) a technické stavby (kovářská výheň, mlýn a stolařská dílna). Během letní turistické sezóny se v přírodním amfiteátru ve skanzenu organizují vystoupení folklórních skupin a souborů.Praktické informace

Stará Ľubovňa
okres Stará Ľubovňa
Prešovský kraj
Slovensko
Cíl se nachází ve vzdálenosti do 500 metrů od zákazu vjezdu.
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.

Štítky:

Hrad Slovensko

Tento tip na výlet již navštívilo

14
registrovaných uživatelů

Další tipy na výlet v okolí

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.