Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad - Slovenská republika - tip na výlet
Typ: Hrad, zámek, tvrz
   
Adresa: Zámocká 22
06401 Stará Ľubovňa
okres Stará Ľubovňa
Prešovský kraj
Slovensko
 
GPS: 49.3154811N, 20.6996958E
   
Web: http://www.hradlubovna.sk
Email: info@hradlubovna.sk

Byl jsem zde
Oblíbené

Sdílejte s přáteli

Tento pohraniční hrad byl postaven okolo roku 1280. Roku 1412 se dostává spolu s třinácti spišskými městy do zástavy polskému králi Vladislavovi a stává se sídlem nového administrativního území. V 17. století byl hrad barokně přestavěn a během švédsko-polské války na něm byly ukryté polské korunovační klenoty. V roce 1772 byl hrad vrácen Rakousku-Uhersku a stala se z něj kasárna a později skladiště. Roku 1882 byl prodán polskému grófovi Zamojskému.

V současné době se pod hradem Ľubovňa nachází Ľubovniansky skanzen s ukázkami lidové architektury. Nejcennějším exponátem je srubový řeckokatolický kostel sv.Michala archanděla z Matysová z roku 1883. Nejpočetnější zastoupení v expozici mají dřevěné obytné domy ze začátku 20. století. Při řešení interiérů obytných domů byl respektován způsob života a poměry rodiny.

Výběr exponátů je bohatý a kromě předmětů denní potřeby tu najdeme i výrobní nástroje doplňkových zaměstnání obyvatel: dráteníka, obuvníka, bednáře, tkadleny, truhláře. V obytných domech jsou nainstalovány ukázky lidových zvyků: narození, svatba, vánoce a velikonoce. K dalším objektům patří hospodářské stavby (stodoly, stáje, sýpky, studny) a technické stavby (kovářská výheň, mlýn a stolařská dílna). Během letní turistické sezóny se v přírodním amfiteátru ve skanzenu organizují vystoupení folklórních skupin a souborů.

 

Mapa

Tento tip na výlet již v minulosti navštívili

kiselovam@... - motorkář, který navštívil Ľubovniansky hradkiselovam@...
0905170512@... - motorkář, který navštívil Ľubovniansky hrad0905170512@...
katka.papezova@... - motorkář, který navštívil Ľubovniansky hradkatka.papezova@...
riskapeter@... - motorkář, který navštívil Ľubovniansky hradriskapeter@...
+10

Moto dívka dne

Dívka pro dnešní den

Reklama

oprava a servis motorek všech kubatur a značek - Teplice - Ústecký kraj
Reklama
Autopůjčovna Praha

Na motorky do Dolomit? Půjčte si zánovní minibus s tažným zařízením.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvy.